BAKANIMIZIN MESAJI

Bakanımızın Mesajı


Kökleri 1846 yılında Bâb-ı Âlî’de kurulan Hazine-i Evrak’a dayanan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Arşivi, dünyanın öndegelen diplomasi ekollerinden birisi olan Türk Hariciyesinin yazışmaları üzerinden yakın siyasi tarihe ışık tutmaktadır.

Devlet ve diplomasi geleneğimizin, üzerinde geleceği inşa edeceğimiz eşsiz bir miras bıraktığı inancıyla, Arşivlerimize dünya genelinde hak ettiği yeri kazandıracak somut adımlar atıyoruz.

Bu doğrultuda, Ankara/Çiğdem Mahallesi yerleşkemizi çağın gereklerine uygun şekilde tasarlayarak, hizmete açtık.

“Arşiv Otomasyon Projesi” marifetiyle de ileri teknoloji imkanlarından yararlanarak, kıymetli belgelerini sayısallaştırdığımız Diplomatik Arşive hızlı, güvenli ve kolay erişimin sağlanmasını amaçlıyoruz.

Böylece, bir yandan, nihai hedefimiz olan Arşivlerimizin Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına devir sürecini ilerletirken; diğer taraftan, milli diplomasi hafızamızı teşkil eden kıymetli arşiv envanterimizin gelecek nesillere aktarılmasına olanak tanımış oluyoruz.

Bakanlık Arşivimiz, kronolojik ve tematik “Diplomatik Arşiv Yayınları” da çıkarmaktadır. Arşivimizin internet sayfasından erişilebilen bu yayınlar, akademik çevrelere referans teşkil etmektedir.

2023 yılında temellerinin atılmasının 500. Yıldönümünü idrak ettiğimiz Türk Hariciyesinin çok değerli belgelerini içeren Diplomatik Arşivimizin kamuoyuna açılan kaynaklarıyla yapılacak çalışmaların, yakın tarihimizin objektif bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlayacak olması bizler için mutluluk kaynağıdır.

Bu vesileyle, yerli ve yabancı araştırmacıları Diplomatik Arşivimizin belgelerinden yararlanmaya davet ediyorum.

Diplomasi hafızamızın kurumsal bir çerçevede muhafazası ve geleceğe taşınmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor; başta şehitlerimiz olmak üzere Hariciye tarihimizin tüm kahramanlarını saygıyla yad ediyorum.

 

 

Hakan FİDAN

  Dışişleri Bakanı