MESAJIMIZ

Mesajımız


    Değerli Bilim İnsanları ve Araştırmacılar,

    Türkiye’nin olduğu kadar tüm dünyanın da yakın tarihine ilk elden ışık tutabilecek nitelikteki 1919-2001 dönemi belgelerinin sayısallaştırılması çalışmasını içeren Dışişleri Arşiv Projesinin üçüncü aşaması tamamlanmış bulunmaktadır. Bu proje Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı arşiv projelerinden biridir.

    Bu Projenin hedefi, Türk Dış Politikasının yanı sıra dünyada yaşanmış siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel olaylara ışık tutan resmi belgeleri Uluslararası Arşivcilik standartlarına uygun olarak muhafaza etmek, bu belgelere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmak, Devlet Arşivleri Başkanlığı Arayüzü ve yayınlarımız vasıtasıyla siz değerli bilim insanları ve araştırmacıların hizmetine sunmaktır.

    Bakanlığımız arşivi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde, 16 Temmuz 2018 tarihli ve 11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına alınan kurumlar arasında yeralmıştır. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde kurulması öngörülen Devlet Arşiv Ağına ve Araştırmacı Arayüzüne entegrasyon yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalar tamamlandığında araştırma taleplerinizin Devlet Arşivleri Başkanlığı nezdinde yapılması mümkün olacaktır.

    Çalışmalarınızda üstün başarılar diler, internet sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.